Technologia
Dlaczego laser usuwa materiał?
Światło laserowe to strumień fotonów o takich samych właściwościach – kierunku, długości fali i energii. Gdy wiązka laserowa trafia na powierzchnię, energia zostaje przez nią pochłonięta. W momencie, gdy przekroczy wartość krytyczną, zwaną progiem ablacyjnym, dochodzi do przerwania połączeń między cząstkami materiału. Skutkiem tego jest oderwanie ich od powierzchni.
Podczas tego procesu materiał ulega sublimacji, czyli natychmiastowemu przejściu ze stanu stałego w gazowy. Zjawisko to, polegające na usuwaniu materiału za pomocą wysokoenergetycznej wiązki laserowej, nazywane jest ablacją laserową.
Czyszczenie laserowe
Dlaczego laser usuwa nawarstwienia?

Czyszczenie laserowe działa w oparciu o mechanizm ablacji, który pozwala skutecznie usuwać zanieczyszczenia z różnych powierzchni. Podczas tego procesu energia wiązki laserowej jest pochłaniana przez warstwę zanieczyszczeń. Po przekroczeniu progu ablacyjnego wiązka rozrywa połączenia między cząsteczkami zanieczyszczeń, prowadząc do ich odparowania i usunięcia.
Każdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, co oznacza, że ma też różny próg ablacyjny. Aby usunąć zanieczyszczenia z konkretnej powierzchni, energia wiązki laserowej musi zostać precyzyjnie dostosowana tak, by przekroczyć próg ablacyjny dla danego materiału.
Procesowi czyszczenia laserowego towarzyszą charakterystyczne zjawiska, takie jak generowanie fali akustycznej. Powstaje ona podczas gwałtownego odparowania nawarstwień. Fala początkowo kieruje się w stronę podłoża, po czym odbija się od niego i przemieszcza w przeciwnym kierunku, pomagając w „wyrzucaniu” oderwanych cząsteczek zanieczyszczeń w powietrze. Efektem tego zjawiska jest charakterystyczne „brzęczenie” oraz widoczna chmura odparowanych cząsteczek unoszących się nad czyszczoną powierzchnią.
